ŞAKANIN BİLE BİR CİDDİYETİ VARKEN…

0 0

Metroda oturmuş ama biraz yüksek sesle “…Ayı bacağı alarga, kıç, baltabaş, faça, frişka, apiko matiz, zifos, çaça, meme, babafingo” diye okuyordum ki iskele baş omuzluğumda (Sol ön tarafımda) oturan yaşlıca teyze çeşitli işaretler yaparak ve “Yetti artık ” gibisinden de ağzını burnunu oynatıp da susmamı isteyince birden elimdeki “Gemicilik Terimleri” sözlüğünü yanımdaki boş koltuğa atıvermişim. Teyzenin pek olasıdır ki küfür sandığı bu sözcüklere gösterdiği ilginç tepki daha o zaman dikkatimi çekmişti. Sahi neydi bu “Argo” ve “Küfür” denen dil olguları?

Baktım “Bir dilin parçası olmakla birlikte, toplumun belli bir çevresi tarafından kullanılan, kendine özgü sözcük, deyim ve deyişlerden oluşan özel ve uydurma dile..” ARGO diyorlar. Üstelik de “..Cinselinden tutun da eğlence yerlerindekilerine, esnafınkinden, eşcinseline, hapishanesinden, kabadayısına, kumarından, uyuşturucusuna ve şoföründen yatılı okul öğrencisininkine..” kadar pek çok çeşidi ve “…Yaylan moruk ense tıraşını görelim. -Tırışkadan herifler hepsi -Sen de imamın kayığına binersin bir gün- At bir sakal -Piyizlenirken aynasızlar bastı, tüydük. -Pişmiş kelle gibi sırıtma zerzevat -Adam cızlamı çekmiş…” gibisinden pek çok örneği de var. Ne yalan söyleyeyim bu tarz; çoğumuz gibi bana da pek yabancı gelmedi doğrusu..

Uzmanına bakarsanız “. .Onur kırıcı ve hakaret içeren söz, sövgü” anlamına gelen ve aczin dışavurumu olarak nitelendirilen küfür bir kalite ve yetişme sorundur. A-ha da örnekleri “… LAVUK (Kerhanede kolonya tutan), DÜRZÜ (Müslüman olmayan bir topluluk), DÜMBÜK (Erkek fahişe), DENYO (Emanet), ANGUT (Ölümünde bile eşini bırakmayan kuş), YAVŞAK (Bit yavrusu)..” ve neredeyse tamamı kadın bedeni ve cinsiyeti üzerine olmak üzere “…Bir boktan anlamaz helaya gardiyan yazılır -Osur osur ipe diz -Seferberlik orospusu -Nalı tıkırdar kıçı fıkırdar -Aklı ermez götü sakız çiğner..” gibisinden birkaç özdeyişiyle küfrün anatomisi….

Soru şu; Peki nasıl oluyor da bir Cumhurbaşkanı “..AKP’nin 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısında..” makamına, temsil ettiği göreve, bulunduğu konuma ve hatta yaşına başına bakmadan ve sözünü ettiği kemiği kimlerin yediğini aklına getirmeden belki de sözünün önünü ardını düşünmeden Anamuhalefet Partisi için kalkıp da “…Buradan sana kemik de düşmez..” gibisinden itici, küçümseyici karalayıcı ve sözler söyleyebiliyor? Bir an için siyasal tercihinizi bir yana bırakıp söyleyin lütfen “Bir devlet adamı siyasi rakipleri için bile olsa böyle bir konuşma yapabilmeli midir?”

Kim söylemiş olursa olsun bir parlamenterin kürsüden “….Bu parlamentonun yarısı eşektir..” sözlerine meclistekilerin sıra kapaklarına vurarak gösterdikleri tepkiler nedeniyle sözünü geri almak üzere kürsüye gelerek“ Bu parlamentonun yarısı eşek değildir.” dediği gibi devlet adamlarının siyasal eleştiri, yorum ve değerlendirmelerinin ciddiyeti tamam olmasına tamam da şakaları da böyle sevimli, gülümsetici ve kaliteli olmalıdır.

ÖZTÜREL”

(Alıntıdır)

Leave A Reply

Your email address will not be published.